Sila
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sila

Deli Dolu Yolumuz

AnasayfaPortalliLatest imagesKayıt OlGiriş yap

BIR DOGA YAZISI....:)

4 posters
YazarMesaj
Aleyna

Aleyna

BIR DOGA YAZISI....:) Empty
MesajKonu: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeÇarş. Tem. 25, 2007 5:20 pm

SEÇİM yasakları nedeniyle bugün geleneksel doğa-çevre yazılarımı sürdürebilirim:

Dağda özgürce yaşayan bir inek, bir beygir, bir eşek, dağılıp insanların ne yaptıklarını öğrenmeye ve beş yıl sonra buluşmaya karar verdiler. Her biri başka yöne yola çıktılar.

Beş yıl sonra buluşma yerine önce inek ile beygir geldi.

İkisi de perişan bir halde, zayıflamış, dişleri dökülmüş, kamburları çıkmış, adeta çökmüşlerdi.

Beygir sordu: "Nedir bu halin inek?.."

İnek iç çekerek anlattı:

"Bu insanlar merhametsiz. Beni durmadan birbirlerine sattılar. Alan sütümü sağdı. Bir inek daha varmış, onu yanıma koyup çifte koştular, aç bıraktılar. Canımı zor kurtardım be kardeş..."

Sonra beygir anlattı:

"Benim de ağzıma bir demir parçası geçirdiler, ağzımı açamadım. Üzerime bindiler. O indi öbürü bindi, o indi öbürü bindi... Binmedikleri zamanlar zincire vurdular... Belim çöküp de onları taşıyamaz bir hale geldiğimde arkama kocaman bir araba bağladılar, bu sefer birçoğunu birden taşımaya başladım. Ben onları taşıdıkça kırbaçladılar. Canımı zor kurtardım yav inek kardeş..."

*

Ve uzaktan eşek gözüktü.

Eşek; ıslık çala çala, taşlara tekme ata ata geldi. Mutluydu.

Şişmanlamıştı, tüyleri parlıyordu, gözlerinin içi gülüyordu, üzerinde lacivert takımlar vardı.

İnek ile beygir, "Nedir bu halin, neler oldu" diye merakla sordular, eşek anlattı:

"Bir memlekete vardım, birisi bağırdıkça insanlar onu alkışlıyordu. Ben de yüksekçe bir yere çıkıp bağırdım. Benim bağırmamı bilirsiniz, duyan benim yanıma koştu, duyan koştu. Onlar geldikçe ben daha çok bağırdım..."

"Sonra?.."

"Sonra beni başkan seçtiler..."

"Yani sen başkan mı oldun?.."

"Evet... Bir şey yapmama gerek kalmıyordu, ben bağırdıkça onlar ?Memleket seninle gurur duyuyor? diye alkışladılar. Yiyecek birçok şey vardı. Ben ise yedim ve bağırdım, yedim ve bağırdım..."

"Pekiii... Senin eşek olduğunu anlamadılar mı?..."

Eşek yanıtladı: "Anladılar anlamasına da iş işten geçmişti..."

BEKIR COSKUN...
SAMBA

SAMBA

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimePerş. Tem. 26, 2007 1:31 am

ne guzel ya bazen insanlar bizleri idare edenlere sozlerini heyvanlar uzerine derler.en koley yolu bu zaten.
cahangir86

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeCuma Tem. 27, 2007 1:57 am

Alena, galiba kendimi fazla kaptirmissin bunlarin fikirlerine...
Aleyna

Aleyna

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeCuma Tem. 27, 2007 4:04 am

Smile Yooo niye,....cok tarafsiz yazdim,,..sadece hosuma gitigi icin,,...

boyle bir yazi butun gelen iktidarlar yada basa gelenler icin yazilabilir....

GENELDE OYLE YAPMIYOZMU,,,,,IYIDE YAPSA KOTUDE YAPSA,,,,TURKIYE SENINLE GURUR DUYOYOR,..cheers
Aleyna

Aleyna

MesajKonu: AL BITANE DAHA CAQO,...COKTARAFSIZ,...:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeCuma Tem. 27, 2007 4:38 am

İkimizden Biri !

Eğer ben değilsem, sensin oy veren.
Biliyor musun, niçin onay verdiğini?
Bilinçli misin?
Bir araya geldiğimizde; "Evet bendim" diyebilecek cesarete sahip misin?

Ben değildim, biliyorum.
Sensin.

Düşündün mü, geleceği?
Hesap kitap, yaptın mı?
Artık şikayet etmeye hakkın yok, biliyorsun değil mi?

Egemenlik sana ait artık.
Kararı sen verdin, seçimini yaptın.

Meclisten yükselen ses, senin sesin.
Satılan değerlerin, altında senin imzan var.
Alım gücünün azalmasının sorumlusu, sensin.
Maaşına yapılmayan artıştan, yine sen sorumlusun.

Sesini çıkarabilecek misin?
Düşük taban fiyatına.
Önlenemeyen teröre.
İş bulamayan çocuğunun çaresizliğine.
Diğer çocuğunun üniversiteye girememesine.
Tedavi olamayan eşinin yardımına.
Anneni yaralayan kapkaççının salıverilmesine.
Babanı öldüren trafik canavarının, suçsuz bulunmasına.

Artık gögsünü gere gere söylemelisin.
"Evet bendim" diye
Utanç duyacağın bir şey yapmadın.

Laik bir ülke çatısı altında yaşamaya, devam dedin!
Mustafa Kemal ilkelerinin izinde gitmeye, devam dedin!
Gelişmiş, çağdaş bir ülke olmaya, devam dedin!
Kadrolaşmadan, hakça, adaletle insanca yaşama, devam dedin!

Sesin daha gür çıkmalı, gizlenmemelisin.
"Ben verdim oyumu" demelisin.
Ve memnun olmalısın.

Ben değildim.
Biliyorum.
Sensin!
cahangir86

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeCuma Tem. 27, 2007 8:45 am

AKP'ye karsi olan ve onlari secen halka cahil damgasi vuran birinin yazisi ne kadar tarafsiz olur, onu da bilemem tabi... Very Happy flower jocolor Basketball cheers cheers
cheers cheers Turkiye Erdogan'la gurur duyuyor. cheers cheers lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Turkazi
Admin
Turkazi

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeCuma Tem. 27, 2007 11:34 am

vah vahh... Smile Razz
Aleyna

Aleyna

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeCuma Tem. 27, 2007 12:47 pm

Turkazi demiş ki:
vah vahh... Smile Razz

Bencede vah vahhhh,.......Smile

KIMSEYE CAHIL DENMIYO CANIMMM,,,,GERCEKLER ORTAYA KONUYOR,...SEN NIYE YUZDE 53 LUK OLANLARA CAHIL DIYON OZAMAN,,..Smile

DEMEDIGINI BIRAKMADIN OTEKI YAZINDA,..:)BASKSININ SANA YAPMASINI ISTEMEDIGINI,SENDE BASKASINA YAPMAYACAKSIN YADA SOYLEYEMEYECEKSIN GUZEL KARDESIM,,...
cahangir86

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeC.tesi Tem. 28, 2007 1:21 am

Ya ben ne zaman yuzde 53'e cahil dedim. Embarassed Shocked Crying or Very sad
Ben onlara degil, 53'un hepsinin sanki AKP'ye karsiymis gibi gosterenlere cahil dedim. Bak, meclisde MHP bile cumhurbaskani secimine girecegini acikladi. Cunki, o da biliyor eger bunu yapmassa, yuzde 47 yuzde 50-60 arasina gelir diye. Meclise girmeyen partiler arasinda hepsinin AKP'ye karsi oldugunu nerden anlayabiliriz? Mesela, Saadet partisine oy veren yuzde 2-lik bolum AKP'ye karsi mi? Mesela, oylarinin cogunlugu AKP'ye giden DP'nin diger secmenlerinin AKP'ye kaymayacagi ne malum? Daha bir suru ornek var. Peki, CHP'nin oylarinin da AKP'ye gitmeyecegi ne malum? Mesela, dede baba partisi yerine is yapana oy vermeyi denerlerse bu olay hakikaten ola bilir. Ayni zamanda, AKP'ye oy veren yuzde 47'nin de AKP'nin her yaptigini destekledigi anlamina gelmez. Ama, halk bu Cumhurbaskanligi seciminde AKP'ye ve Gul'e onay vermistir. Ama, yuzde 47 diyenler varsa, buyursunlar Cumhurbaskanini halk secsin. Sence, niye Sezer, Cumhurbaskanini halkin secmesni onaylamadi. O kadar aptalmi ki, yuzde 70 bizde deyip (simdi yuzde 53) kendi kafa yapisina sahip birini sectirmesin... Hayir, cunki kendisi de biliyordu, yuzde 70-e ragmen halkin cogunun Gul'u cumhurbaskani gormek istedigini.
Bu arada karsimdaki dediklerimi tam olarak anlamiyorsa, galiba ben anlatamiyorum. Digerleri gibi anlamamkta israr ettigini dusunemiyorum bile...
cahangir86

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeC.tesi Tem. 28, 2007 1:23 am

Kimseye cahil demiyor mu? O zaman Bekir Coskun'un yazilarini hep birlikte okuyalim.
Aleyna

Aleyna

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeC.tesi Tem. 28, 2007 2:13 am

cahangir86 demiş ki:
Kimseye cahil demiyor mu? O zaman Bekir Coskun'un yazilarini hep birlikte okuyalim.

CAHANGIR,,...

HERKES DUSUNDUGUNU ISTEDIGI GIBI SOYLEYEBILIR...YAZABILIR..

HERKES TARAFTA OLABILIR ,KAFA YAPISINA UYGUN OLANI SECEBILIR,...VARMI BI SAKINCASI YOK,...

KIMSE DEYEMEZ BENIM DEDIGIM EN DOGRU,,..CUNKI DOGRULAR HEP BIRDIR DENIR AMA,KIME GORE NEYE GORE EN DOGRU,,,DOGRUNUNDA EN DOGRUSU VARDIR BANA GORE,..TEZAT FIKIRLER HEP OLMALI,...

SEN BEKIR COSKUNA GORE YANLISSIN ,BEKIR COSKUNDA SANA GORE YANLIS,,,NE YAPACAGIZ SIMDI,...??Smile(INSANLAR DEGIL DAHA COK FIKIRLER UZERINDE DURMALIYIZ,)...HOSGORUDEN BASKA CARE YOK,YANI KENDIN GIBI YADA ISTEDIGIN GIBI OLMAYANA KATLANMAK,,,

DUNYANIN EN ZOR SEYI LAF YANI SOZ ANLATMAK VE ANLAMAKMIS,...BENDE ANLATAMIYORUM KENDIMI,,...DENIYORUM AMA OLMUYOR,..Smile
O YUZDEN KAFAYA TAKMA,,,,Smile
Turkazi
Admin
Turkazi

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeC.tesi Tem. 28, 2007 11:12 am

vah yazik canim Smile ben kime cahil soyledim ki?... Razz
Aleyna

Aleyna

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimeC.tesi Tem. 28, 2007 2:48 pm

Turkazi demiş ki:
vah yazik canim Smile ben kime cahil soyledim ki?... Razz

SSSSSTTTTTTTT....!! BEN ILK DEFA DUYMAMAZLIKTAN GELDIM ,...

SUS BIDE SEN SOKARSAN BURNUNU IYICE KARISACAK,..TIRKA VERIP DURMA ORDA OTURDUGUN YERDE,..

En son tarafından Paz Tem. 29, 2007 2:28 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
SAMBA

SAMBA

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimePaz Tem. 29, 2007 10:11 am

Alena TIRKAni yerinde kullanmisin vallahi Smile
Aleyna

Aleyna

MesajKonu: Geri: BIR DOGA YAZISI....:)   BIR DOGA YAZISI....:) I_icon_minitimePaz Tem. 29, 2007 2:28 pm

SAMBA demiş ki:
Alena TIRKAni yerinde kullanmisin vallahi Smile

Eeeeeeee ,,olsun okadarcik,.....:)EDEBIYAT HOCAM SAGOLSUN,..Wink

BIR DOGA YAZISI....:)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» TEFERRUAT......BIR CAN DUNDAR YAZISI...